Skip to main content

Nie je to tak dávno, čo mi kamarát odporučil jednu epizódu hmm… podcastu. A nie hocijakú. Padli v nej veľmi zaujímavé myšlienky a dozvedela som sa nové veci z oblasti, ktorá priamo nesúvisí s mojou profesiou. Okrem iného sa v nej rozprávalo aj o inšpirácii, o tom, aká dokáže byť podnetná pre okolie.

To ma priviedlo k otázkam. Aké podcasty vlastne počúvajú ľudia v technologickej firme a prečo? Líši sa to, čo počúva vo voľnom čase programátor, SEO špecialista či scrum masterka? Inak povedané majú ľudia na rozličných pracovných pozíciách, podobné preferencie alebo úplne rôznorodé? A to najdôležitejšie – dokážu sa navzájom inšpirovať a tiež inšpirovať ostatných? Nuž, posúďte sami.

Otázku o obľúbených podcastoch som položila Hyperákom a Hyperáčkam. Tu sú odpovede tých, ktorí sa rozhodli podeliť o svoje obľúbené podcasty so svetom.

Janka Čajková, HR Manager

Ako sama hovorí, podcasty si naozaj vyberá, keďže najradšej zo všetkého počúva svoje deti. „Keď v nedeľu cestujem autom z rôznych výletov, väčšinou počúvam talkshow Šarkana na Fun rádiu. Sú tam rôzne témy a niekedy tam vypália skvelé veci,“ vyberá prvý podcast zo série svojich obľúbených.

Keďže je pre Janku veľkou inšpiráciou na beh a skialp Lenka Vacvalová, okrem podcastov s ňou si pustí aj jej knihy. Z podcastových epizód vyberá napríklad túto od Buca Talks s výstižným názvom Poďme nájsť odvahu žiť naplno.

Občas si vypočujem aj Veroniku Ragan“, pokračuje, „napríklad v podcaste Zo života ľudí.“ V neposlednom rade uvádza podcast Nevyhorení. „Naposledy tam veľmi pekne hovorili o hľadaní zmyslu života,“ odporúča a jedným dychom na záver dodáva: „A aby som nezabudla – som rodič, takže si občas vypočujem aj JUDr. Máriu Dvončovú a jej podcast Právne pre rodiča.

Michal Hradil, CEO

Michal vyberá zo slovenských podcastov jednoznačne technologický Klik od SME. (Spoiler alert: v tomto článku sa objaví ešte ďalších päťkrát! ako obľúbený).

Zo zahraničných si pustí najčastejšie Lexa Fridmana. Ak vám to meno nič nehovorí, Lex je výskumný pracovník umelej inteligencie na MIT, ktorý sa zaoberá autonómnymi vozidlami, interakciou človeka s robotmi či machine learningom. Nájdete u neho rozhovory o vede, technike, histórii, filozofii, láske, moci či povahe umelej inteligencie.

Michal však počúva množstvo ďalších podcastov a nemá žiadne špeciálne preferované. „Podcasty si vyberám skôr podľa hostí alebo témy,“ spresňuje.

Ľuboš Ďurovič, CMO

Klik je môj najobľúbenejší,“ začína vymenúvať podcasty Lubiak. „Je v ňom veľké spektrum informácií z tech a biznis prostredia. Obvykle novinky zo sveta, čo sa kedy stalo, aký to malo vplyv, čo ešte len príde atď.“ Oceňuje tiež uvoľnený formát: „Chalani tomu dávajú aj vlastnú perspektívu a robia to zábavnou formou. Vždy sa pri tomto podcaste zasmejem, proste veľmi dobre sa počúva. Cítiť, že sú zohratí.

Zoom uvádza hneď ako druhý v poradí. „Neviem prečo, ale tento podcast rád počúvam večer pri zaspávaní, takže mi, bohužiaľ, časť informácií vždy ujde,“ smeje sa. „Ale príjemne sa počúva a je tam pre mňa množstvo zaujímavých informácií, ktoré môj mozog v ospalosti rád spracováva.“ A náš „šéf marketingu“ bez okolkov priznáva: „Vesmírne témy sú pre mňa úplne top. Už veľmi dlho som nevynechal ani jeden diel.

Ďalší, v ktorom sa pravidelne dozvie niečo zaujímavé, je Vedátorský podcast: „Už samotný názov vypovedá sám o sebe. Príjemne sa počúva a baví ma len tak sa zamýšľať nad tým, o čom chalani diskutujú.

Lubiak pridáva aj hot tip pre tých, ktorých zaujíma investovanie, hoci len okrajovo. „Odporúčam investičný špeciál od Brocast.“ Na ten si však budete musieť vyčleniť viac času, keďže prvá aj druhá časť presahuje tri hodiny.

Marek Mihalčin, Head of Frontend

Marek vyberá ako prvý český technologický podcast Fuckupy v IT: „Vždy je v ňom nejaký hosť z oblasti IT a rozprávajú sa, s akými problémami sa stretli, ako ich riešili a aké z toho vyplýva ponaučenie,“ približuje v krátkosti obsah.

Keďže má rád prehľad, zo správ nechýba ani denný, svetový a ekonomický Newsfilter Denníka N: „Nájdem tam prehľadne zhrnuté rýchle informácie v danej oblasti za cca 10 minút.

A opäť tu máme technologický podcast Klik. Marek to so smiechom vystihol v jednej vete: „Týždňové informácie o technológiách s dvoma urehotanými moderátormi.

Patrik Melicherík, Business Owner Tastelist

Podcasty už teraz počúvam veľmi zriedka, keďže dobrovoľne-nasilu počúvame väčšinou s dcérkou Jaroša,“ začína hneď na úvod Paťo ako zodpovedný rodič. „Zvyčajne si podcasty pustím iba v aute počas dlhej cesty, ak idem sám.

Z tých, ku ktorým sa rád vracia, vyberá Dobré ráno od Denníka SME: „Podcast je skvelý na udržanie si prehľadu o aktuálnych témach, obsahuje rýchly prehľad diania za predošlý deň a vždy je najzaujímavejšia téma analyzovaná hlbšie so špecialistom z redakcie na danú oblasť. Plus stojí za ním dôveryhodné médium, takže sa môžem spoľahnúť na informácie, ktoré v ňom odznejú. A určite ma ovplyvnila aj moja minulosť spojená s vydavateľstvom Petit Press,“ dodáva s úsmevom.

Klik od SME je pre neho tiež jasnou voľbou: „Týždňový prehľad noviniek z tech sveta, kedže som technický človek a technológie ma veľmi bavia už od malička.

Tretí vybraný podcast tiež nie je náhodný a viaže sa na športovú stránku Paťovej osobnosti. „Podcast dvoch bývalých hokejistov Boris a Brambor, je veľmi vtipný, so zaujímavými hosťami, takže ho rád počúvam a oddychujem pri ňom. Plus pre mňa ako bývalého hokejistu je veľmi zaujímavé počuť aj veci zo zákulisia úspešných hokejistov a športovcov.

Tomáš Chorvát, Product Owner

Ak opomenie spravodajské a vysoko odborné podcasty, Tomáš vyberá tieto tri. Podcast Piatoček, pretože podľa jeho slov: „každý potrebuje pravidelnú satirickú rekapituláciu udalostí týždňa.

V podcaste Ľudskosť zase oceňuje „veľmi dobré rozhovory o tom, čo a ako vplýva na ľudskú psychiku.“ A v jeho výbere nechýba ani podcast Doktor má Filipa. „Príhody zo života doktora a zdravotného brata. Toto je dobré počúvať na pobavenie, ale aj ako prevenciu,“ odporúča s dobrým úmyslom.

Michal Lajš, PPC Specialist

Miško má pre podcasty dokonca preferovanú dĺžku: „Počúvam najmä pri behu, takže mám najradšej tie v časovom rozmedzí od pol hodiny do hodiny.“ Ktoré sú teda jeho naj? Podcast Boris a Brambor od dvojice bývalých profesionálnych športovcov. „Často majú veľmi zaujímavých hostí, prevažne športovcov, ale aj ľudí z iných oblastí, s ktorými zábavnou formou preberajú bežné veci zo života, či rôzne príbehy priamo ‚z kuchyne.‘ Pre aktívneho športovca mi to príde fajn podcast na odreagovanie po práci.

Pri behu si pustí aj Cieľovku – podcast od agentúry Jandl. „Preberajú marketingové témy a často riešia zaujímavé prípadové štúdie priamo s hosťami. Pre marketingových nadšencov tu veľakrát padnú veľmi zaujímavé informácie,“ zdôvodňuje výber.

Terézia Tupá, Head of PPC

Tea si rada pustí podcast Nevyhorení: „Forbes prichádza s témami (nielen) z oblasti duševného zdravia, ktoré riešime ako v osobnom, tak aj v pracovnom živote. Vypichnem niektoré oblasti, ktorých sa v podcaste dotýkajú – o prežívaní, o šťastí, o strese, o tom, ako byť sám so sebou, o hľadaní zmyslu života… Myslím, že bez ohľadu na tento podcast je dôležité premýšľať nad tým a hovoriť o tom,“ zamýšľa sa nad témami v širšom kontexte.

Upútal ju aj Michal Truban podcast, ktorý u nej boduje najmä pre: „detailné rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi o podnikaní, politike, športe, sebarozvoji a o tom, ako sa pripraviť na budúcnosť, aby nás nedobehla.“ Zaujali ju časti napríklad so Šimonom Šickom z Pixel Federation, s primátorom Trnavy Petrom Bročkom, či s psychológom Antonom Heretikom.

V jej zozname obľúbených podcastov nájdeme aj Ľudskosť, ktorý veľmi pekne opisuje ako „dialóg o zraniteľnosti, mentálnom zdraví a tabu témach. Dobré epizódy boli pre mňa napríklad o introvertoch a introvertkách v rodine, v práci a v politike alebo so Zdenou Studenkovou o divadle, kráse a vtipoch na internete.

Okrem týchto podcastov si rada vypočuje aj Dobré ráno, český spravodajský podcast Vinohradská 12Levosphere – marketing v praxiPPC podcast CZ či Doktor má Filipa.

Radka Kalafutová, Business Owner Kimbino

Radka priblížila svoje top dva podcasty a dôvody, prečo ich rada počúva. Prvým z nich je obľúbený Klik: „Zaujímavá kombinácia technologického a biznisového pohľadu na rôzne IT novinky a zároveň aj zdroj informácií o tom, čo sa vo svete technológií a médií aktuálne deje.“ Baví ju aj forma podcastu: „Je pre mňa ľahko stráviteľná a zábavná, pretože moderátori o daných témach voľne diskutujú, prezentujú svoje niekedy aj protichodné názory a občas odbočia k iným oblastiam.“ A s úsmevom dopĺňa: „Nevýhodou je, že nikdy nevieš, či sa k danej téme aj dopracujú.

Druhým je podcast Mozgová atletika, pretože ako Radka sama hovorí, aj mozog treba trénovať. „Tento podcast pre mňa slúži ako taká kompaktná dávka inšpirácie, kde moderátor v pomerne krátkom čase vysvetľuje rôzne ‚mozgové triky‘ z oblasti osobnostného rozvoja. Rozoberá zaujímavé témy ako prokrastinácia, kritické myslenie, komunikácia, efektivita – témy, ktoré sa v istej miere dotýkajú každého z nás a ja nie som výnimkou. Aj keď sa niekedy nedozviem úplné novinky, aspoň si pripomeniem oblasti rozvoja, ku ktorým je dobré sa z času na čas vrátiť alebo si ich aspoň skúsiť na sebe všímať.

Aj Radka pridáva ďalšie bonusové tipy na zaujímavé podcasty: „Okrem týchto počúvam aj ĽudskosťMladý podnikateľPodnicastCzechCrunchHeureka podcast či Nevyhorení.“

Tomáš Michálek, Head of SEO

Tomáš vo svojom výbere vynechal spravodajské a odborné podcasty, ktoré počúva na dennej báze: „Sústredil som sa na odporúčanie podcastov, ktoré sú z iného súdka, no zároveň ma veľmi bavia.

Dobre známy podcast Klik patrí aj do Tomášovho výberu. Charakterizuje ho takto: „Týždenný technologický podcast denníka SME v réžii Dávida Tvrdoňa a Ondreja Podstupku. Páni preberajú dobré témy týkajúce sa technológií a technologických firiem.“ Čo sa mu na podcaste páči? „Celkovo jeho problematika, na ktorú je zameraný, vzájomné diálogy moderátorov a rovnako aj ich rôzne úvahy nad problematikou.

Tento je úplne z iného súdka,“ začína na adresu Vedátorského podcastu. „Ide o skvelý vedecký podcast, kde pravidelne diskutujú Jozef Kleberc a Samuel Kováčik na rôzne vedecké témy. Je to výborný podcast pre rozširovanie všeobecného prehľadu.

Trojicu uzatvára Tomáš týždenným satirickým podcastom Piatoček: „Tím okolo podcastu robí skvelú prácu a počúvanie ma silno baví. Pravidelne sa schuti zasmejem na obsahu, ktorý pripravujú.“ S úsmevom ešte dodáva: „Nebol to zámer, ale teraz som si spätne uvedomil, že všetky patria do podcastovej rodiny SME.

Erik Makovický, SEO Specialist

Erikov prvý podcastový tip je čisto odborný a prakticky zameraný. Odporúča Search News You Can Use od Marie Haynes: „Je to poučný podcast o vyhľadávaní na webe, Google algoritmoch a zlepšovaní webu po SEO stránke. To všetko od príjemnej a veselej dámy, SEO seniorky, Marie Haynes.

Zo slovenských vyberá dva. Podcast Mozgová Atletika charakterizuje ako: „neformálnu rozpravu o osobnom rozvoji, motivácii a dopamíne, nielen z pohľadu psychológie. Doplnené humorom, ktorému rozumie každý.“ A z podcastovej dielne SME odporúča Dobré ráno: „Aby človek zostal v obraze a držal krok s aktuálnym spoločenským dianím.

Erikov bonusový tip: „Inteligentné investovanie – Podcast od Finax-u o dlhodobom investovaní, osobných financiách i svetovej ekonomike. Aby sa človek rozvíjal aj vo finančnej gramotnosti.

Lenka Lacová, Mailing Specialist

Podcast Boris a Brambor, samozrejme, nie je iba o hokeji, ale aj o úspešných športovcoch, ktorí dokázali v živote veľmi veľa a vypracovali sa,“ odporúča nadšená športovkyňa Lenka a hneď vyberá aj dve konkrétne epizódy: Šampión z RIA a Raz by chcel komentovať NFL.

Rada si vypočuje aj podcast Startitup, kde nájde „rozhovory s úspešnými ľuďmi zo sveta biznisu, influencerstva a z rôznych ďalších odvetví na rozličné témy… Napríklad realitný expert Čapo má zaujímavý pohľad na investovanie, čo sa oplatí v dnešnej dobe a čo nie. Stojí za vypočutie,“ odporúča s úsmevom.

Ďalší obľúbený je Štartovacia čiara, ktorý vykresľuje slovami ako motivačno-športový: „Inšpiratívne rozhovory, ktoré vedia motivovať človeka, trefné znalosti zo sveta športu, rady a nápady, ako sa zlepšovať. Diel Od skauta a turistu k výkonnostnému bežcovi je za mňa úplná TOPka. Pustila som si to pri behu. Úprimne – bežala som dovtedy, kým mi podcast nedohral,“ smeje sa Lenka a ja si v pohodlí domova púšťam epizódu v dĺžke DVE hodiny a 24 minút…

Lukáš Hrdlička, CTO

Lukáš nakombinoval zaujímavý mix podcastov – americký, český aj slovenský. Najlepšie ich vystihol sám: „Pre mňa je veľmi inšpiratívny HBR IdeaCast, kde každý týždeň zaujímaví hostia prezentujú myšlienky z biznisu a manažmentu. Myslím si, že každý teamleader a manažér si tu nájde témy, ktoré ho zaujmú a ktoré dokáže aplikovať vo svojom tíme,“ opisuje.

Je to jeden z mojich ďalších obľúbených podcastov,“ začína na adresu SCRIPTease.„Jirka Bachel v každej epizóde predstavuje niektorú z českých firiem alebo start-upov. Spolu s jeho hosťami rozoberajú, aké technológie používajú, ako majú vyskladané tímy a na záver neváhajú zaspomínať aj na najväčšie fuck-upy.

Tretím v Lukyho výbere je podcast Zlé peniaze, dobrý život. „Juraj Karpiš v ňom vysvetľuje, ako funguje monetárna a fiškálna politika a aký má vplyv na náš každodenný život. Snaží sa opísať aktuálne fungovanie vo svete financií ekonomickými teóriami a svojským spôsobom priblížiť ekonómiu bežnému poslucháčovi.

Lukáš tiež pridal aj extra tipy na ďalšie podcasty: „Potom počúvam napríkad Forbes ČeskoPodnicastIndexNevyhorení či Fuckupy v IT.“

Martina Kumorová, Head of Product

Maťka má z podcastov jasného favorita. Vyhráva u nej Vedátor, pretože sa vďaka nemu vždy veľa dozvie. „Rozoberajú množstvo tém, aj tých náročných, veľmi pútavo a jednoducho,“ stručne opisuje zatiaľ svoj jediný obľúbený podcast. „Z ostatných si pustím jednu či dve epizódy, podľa toho, čo ma zaujíma alebo na čo mám chuť.“ Ako príklad uvádza rôzne podcasty o cestovaní.

Anna Sabolová, Scrum Master

Aničkin výber je vskutku rôznorodý. Podcast Jsme agilní od Zuzany Šochovej, opísala takto: „U tejto agilnej koučky a autorky podcastov som absolvovala certifikované školenie na scrum mastera. Veľmi ma baví jej triezvy pohľad na fungovanie agilných tímov a často u nej nachádzam inšpirácie pre naše development oddelenie. Jej špecifický tón hlasu nemusí každému vyhovovať, ale ak sa sústredím iba na obsah jej podcastu, odnesiem si vždy veľa cenných informácií.

Aničku som nezaradila v tomto článku ako poslednú náhodou. Držiac sa hesla – to najlepšie na koniec – Anička uzatvára výber obľúbených podcastov Hyperákov, čím iným než podcastom z našej dielne. Náš Hyperia podcast charakterizuje takto: „Zaujímajú ma ľudia i mimo nášho development oddelenia a to, čomu sa v našej firme venujú, čo ich na práci motivuje. Vždy sa o nich a o ich práci dozviem niečo pozitívne, čo by som sa možno nikdy nedozvedela. Alebo dozvedela, ale od iných a nebolo by to také autentické, ako keď to počujem od konkrétneho človeka. A lepšie si to aj zapamätám,“ uzatvára s úsmevom.

 

A aké inšpiratívne podcasty počúvajú vo vašich tímoch?